Farby, laky, spreje, tmely, maliarske náradie za rozumné ceny

Naši odborníci Vám poradia (Po-Pia: 8:00-17:00)

Retro štýl je starý, ale moderný

Autor: Reková Jana | Publikovaný: 31.08.2021

Byť „retro“ je v móde. Po mólach sa premávajú modelky v najnovšom retro oblečení. Interiér nám zdobia retro doplnky a mnohí z nás inklinujú k retro štýlu až na toľko, že celý interiér je zariadený v retro štýle. Takže, aj keď je retro štýl starý, je stále moderný.

Vo všeobecnosti za retro štýl považujeme štýl z rokov minulých, no najviac sa prikláňa k 50. až 70. rokom. Retro je opakom fádnosti a nudy, je kombináciou rôznych výrazných farieb, čim viac farebnejšie, tým viac ste retro. Výber farieb je len na vás, dominantnými farbami sú horčicovo-žltá, ružová, avokádovo-zelená, červená, oranžová a samozrejme hnedá. Chcete si zariadiť interiér v retro štýle? Prečítajte si náš článok a vypustite fantáziu z uzdy.

undefined

Dajte stenám život

V retro štýle žiadna stena neostane fádna, totižto nielen retro doplnky, ale aj retro interiér ako taký musí na prvý pohľad zaujať. Steny vás musia doslova ohúriť svojou farebnosťou a energickosťou. Ak teda milujete retro, nebojte sa experimentovať a na steny pokojne naneste aj výraznejšie odtiene, akými sú napr. M316 Tomato alebo K336 Sweet.

V prípade, že by boli pre vás tieto odtiene predsa len príliš výrazné, ale chceli by ste zachovať typického retro ducha, tak potom zvoľte horčicovo-žlté odtiene K311 Juice alebo K398 Emperor. Ak aj tieto budú na vás príliš „silná káva“ a skôr hľadáte farebné, ale jemné retro vzory, tak si skúste na steny namaľovať šachovnicu alebo iné geometrické tvary v odtieňoch X425 Blueberry milk, N388 Wasabi. Samozrejme, môžete použiť aj už spomínané výrazne farebné odtiene. Je dôležité, aby to bolo retro podľa vášho gusta.

Pri maľovaní interiéru odporúčame farby z rady Optiva. K dispozícii sú tri:

Optiva 3 Ceramic Super Matt – umývateľná farba, vytvár a hlboký matný efekt

Optiva 5 Matt – umývateľná f arba, vytvára matný efekt

Optiva 20 Semi Matt – umývateľná farba, vytvára polomatný efekt

Retro nábytok a doplnky

Tak ako aj steny, aj retro nábytok je prevedený v odvážnych a veselých odtieňoch. Každý prvok má svoj vlastný charakter a zároveň dopĺňa celý interiér. Charakteristické črty retro nábytku sú oblé tvary, rôznorodosť a odlišnosť, napr. kreslo v obývačke vôbec nemusí ladiť k pohovke. Retro spája kov s drevom, kovový stôl a stoličky v kuchyni zvýraznia drevenú podlahu. Aj napriek tomu, že dnes si môžete kúpiť úplne nový retro nábytok, vyskúšajte si zrenovovať ten starý. Stačí už ošúchané drevené stoličky obrúsiť a natrieť najskôr základnou farbou Feelings Furniture Primer a následne farbou Feelings Furniture Paint v tmavo-hnedom odtieni S468 Star anise a nielenže máte stoličky krásne zrenovované, ale zároveň týmto odtieňom upriamite pozornosť na farebnosť interiéru.

undefined

V interiéri nechýbajú kvety a vzorované koberce, tzv. behúne. Vzory nie sú len na stenách či kobercoch, ale aj na dekoráciách, lampách či vankúšoch. A aké vzory? Trojuholníky, kruhy, kocky, kvetiny, to všetko je retro. Ak ste odtiene horčicovo-žltej farby pri maľovaní stien a stropov vynechali, rozhodne tieto odtiene nevynechajte pri zariaďovaní a dekorovaní interiéru. Horčicovo-žltý gauč pri fialových stenách sa bude nádherne vynímať, a keď nie gauč, tak aspoň vankúšiky či malé dekorácie.

TIP: Retro štýl je typický kobercami, „behúňami“ rozloženými na drevenej podlahe. O drevenú podlahu sa treba starať, a preto ju odporúčame ošetriť lakom napr. Parketti Ässä 50 (ak je potrebné, ešte pred lakovaním podlahu prebrúste). Ak by vám odtieň drevenej podlahy nevyhovoval, pred lakovaním naneste moridlo Pirtti . Moridlo je možné natónovať do želaného odtieňa. Stačí si len vybrať.

Všetky spomínané odtiene nájdete vo vzorkovníku FEEL THE COLOUR . Farebné odtiene zobrazené na monitore alebo displeji sú len orientačné a skreslené. Zadovážte si tlačený vzorkovník v našom e-shope.

Zdieľať
Copyright © 2023, xfarby.sk